Dual Module LED Pick And Place Machine 45000CPH LED Lights Making Machine
Shenzhen Eton Automation Equipment Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : ETON
Model Number : E8S-1200
Certification : CCC,SIRA,CE
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1PCS
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 50pcs/month
Delivery Time : 5-8days
Packaging Details : We use vacuum wooden box packaging
Length : 2550mm
Width : 1650mm
Height : 1550mm
Total weight : 1700kg
PCB length width : MAX:1200*500mm,MIN:100*100mm
Mounting speed : 45000CPH
Contact Now
LED pick and place machine 45000CPH apply all kinds of LED lights
Advantage
Dual system, dual module multifunctional mounter. To produce two different products at same time.
The maximum size of e8s-1200 PCB is 1200 * 300mm, which means that e8s can be pasted with a variety of products, such as panel lamp, bulb, street lamp, display screen, Down light, lamp tube, spotlight, etc. Its minimum PCB board is 100 * 100mm, and the components that can be attached include capacitance, resistance, IC, lens, special-shaped components, etc. The minimum size of mounting components is 0402 and the maximum is 15mm. It can also be customized. Compared with E8S, E8D has higher production capacity, and the optimal production capacity per hour can reach 90000 CPH. For RT-1, E8D has higher accuracy.
Exclusive patented technology
1.Electronic feeder feeding system.
2.Vision alignment flight identifications, Mark correction.
3.Non-stop material re-loading function
4.Auto-optimization after coordinates generated, etc.
Technical parameter
Dimension(L*W*H) 3150*2250*1650mm
PCB Length Width Max:1200*300mm Min:100*100mm